25/08/2026
Vi ønsket ikke å ta del i denne debatten – men noen fakta må frem.
Vi har frem til nå valgt å stå utenfor den offentlige debatten om snøkrabbetildelingene. Da vi tidlig ble forespurt om å bidra som kilde i den kritiske omtalen om tildelingene, takket vi nei. Vi har arbeidshverdagen vår på sjøen, og har hverken ønske eller anledning å diskutere andre aktører i næringen.
Vi er i full drift og akkurat nå på seiling mot Hopen og Bjørnøya, slik tilfellet også var da denne saken om oss ble publisert.
Når Kildin nå brukes som et eksempel i kritikken mot fiskeriministeren, mener vi likevel at noen vesentlige fakta må frem. Vi registrerer at en del av vår kommentar til NRK falt ut da saken ble publisert. Det gjelder sentrale deler av bakgrunnen for vedtaket til Kildin – deltakelse og fangst.
En viktig del av striden om snøkrabbetildelingene har nettopp vært at en betydelig andel av fartøyene som fikk nytildelt tillatelse aldri tidligere hadde deltatt i fiskeriet, eller fanget snøkrabbe før lukkingen. Flere tillatelser som ble gitt i 2024 og 2025 er senere også solgt videre.
Kildin var i en annen situasjon. I tillegg til investeringer hadde Kildin faktisk deltatt i fiskeriet og hadde betydelig fangst før skjæringsdatoen i 2022, da det ble bestemt at fiskeriet skulle lukkes.
Dette er viktig fordi instruksen for nytildeling av lisens av 1. juli 2024 la vekt på dokumentert fangst og aktivitet også for fartøy som søkte på bakgrunn av investeringer. Denne instruksen ble endret etter søknadsfristen til å ikke inkludere fangst og aktivitet.
Det var ikke departementet som på eget initiativ ønsket fangst- og deltakelseskravet fjernet. Instruksen ble endret med bakgrunn i innspill fra næringens egne tre organisasjoner – samt et advokatfirma, på vegne av aktører som ikke hadde rukket å delta i fisket og vært aktive før skjæringsdatoen.
Det mest spesielle i denne saken har fått bemerkelsesverdig liten plass i omtalen:
Kravet i original instruks om faktisk fangst og deltakelse ville begrenset antallet aktører – slik næringen selv hadde ønsket.
Likevel ble dette kravet fjernet etter søknadsfristen med bakgrunn i flere innspill fra næringen selv, på vegne av aktører som ikke rakk å delta før lukkingen.
For Kildin slo dette svært uheldig ut. Vi hadde deltatt og hatt betydelig fangst før lukkingen av fiskeriet, noe som ikke skulle være tellende lengre.
Kildin fikk avslag fra Fiskeridirektoratet på vår søknad, og først etter flere måneders behandling fikk vi medhold etter klage til departementet. Og dette er viktig: Kildins faktiske fangst og deltakelse ble også vektlagt i departementets endelige vedtak.
Når dette nå omtales som om at terskelen ble «senket for Kildin», mener vi derfor at det gir et ufullstendig bilde. Kildin er ikke et fartøy uten historikk i snøkrabben som plutselig fikk adgang til fiskeriet. Vi har investert, deltatt og fangstet snøkrabbe før skjæringsdatoen.
For ordens skyld: Vi kjenner ikke fiskeriministeren og har ingen personlig relasjon til henne.
Både tildelingene og beslutninger skal selvfølgelig kunne ettergås kritisk. Men kritikken må bygge på hele faktagrunnlaget – også når saken blir en politisk dragkamp.
Vi ønsker fortsatt ikke å kritisere andre fartøy eller deltakere i fiskeriet. Det står stor respekt av alle både på sjø og landsiden som har vært med på å bygge opp norsk snøkrabbenæring.
Men vi mener det må være plass til satsingen på levende snøkrabbe, arbeidsplasser og verdiskaping i Finnmark.
Og det må være rom for å skape større verdier av snøkrabben der den høstes – i nord.